Д-р Илиян Гечев, двм – експерт „Болести по пчелите и биологично сертифициране”
Част IV
Фактори за изчезването на пчелите
Нозематозата е заболяване, което причинява висока смъртност при пчелите, а разпространението й е сходно с това на вароатозата. В световен мащаб фумагилина е единствения антибиотик, които е регистриран за борбата срещу нозематозата, с причинител Nosema ceranae. Последните научни проучвания показват, че 2-3 месеца след прилагането му количеството на ноземните спори се увеличва и броят им се връща до изходни нива, дори и по-високи от тези на нетретираните пчелни семейства. Tъй като фумагилина е забранен за употреба в ЕС, билковите продукти могат да се използват за алтернативна превенция. Продуктите на билкова основа придобиват все по-голяма популярност. Затова е необходимо да се провеждат научни изследвания относно ефикасността им и евентуалните отрицателни ефекти за пчелите.
Напр. някои масла или растителни екстракти (чесън, нийм, ротенон) предизвикват остра токсичност на ларвите на медоносните пчели и намаляване теглото на новоизюпени възрастни индивиди. Евкалиптовото масло намалява двигателната активност на възрастни пчели работнички. Затова при използването на етерични масла или растителни екстракти в пчеларството, или като биоинсектициди в земеделието трябва да се подхожда много внимателно, като се оценяват възможните странични ефекти.
Билкови продукти за здравословния статус на пчелите
Използването на билкови продукти с научно доказано въздействие върху организма на пчелите е важен елемент от прилагането на интегриран подход в борбата с нозематозата по пчелите. Изследванията, проведени от гл.ас. Росица Шумкова, PhD от НАУЧЕН ЦЕНТЪР ПО ЖИВОТНОВЪДСТВО И ЗЕМЕДЕЛИЕ – СМОЛЯН към ССА – София и представени на XVIII МЕЖДУНАРОДНО ИЗЛОЖЕНИЕ ДОГОВАРЯНЕ ПЧЕЛАРСТВО – ПЛЕВЕН 2020 доказват, че билковите продукти ИМУНОСТАРТ ХЕРБ, НОЗЕМАТ ХЕРБ и НОЗЕМАТ ХЕРБ ПЛЮС укрепват имунната система на пчелите, подкрепят общото им физиологично състояние, повишават продуктивността на пчелните семейства, поддържат устойчивостта на пчелите към нозематоза и подобряват преживяемостта на семействата през зимата.

В ЕС, вкл. и в България няма разрешени за употреба антивирусни ВМП, но има доказателства, че билковите продукти активират защитните сили на организма на пчелите и подпомагат да се преодолеят вирусни инфекции. Третиране срещу Varroa и включване на ИМУНОСТАРТ ХЕРБ дава добри практически резултати, които имат следното обяснение: по-добре развитите хипофарингеални жлези секретират повече пчелно млечице. То се явява храна за ларвите на пчелите работнички, търтеите и майката, като майката го консумира през целият си живот. Развитието на жлезата и производството на пчелно млечице зависят от протеина вителогенин, който забавя стареенето при пчелите работнички и пчелите майки, но има ефект върху хипофарингеалните жлези само при пчелите кърмачки.
Получаването на пчелен мед и други пчелни продукти, свободни от остатъчни количества от химикали и без промяна във вкусовите им качества трябва да е приоритет за всички пчелари. Чрез билковите продукти може да се поддържа добро здравословно състояние на пчелите, а здравите пчели произвеждат повече мед.
Продуктите ИМУНОСТАРТ ХЕРБ, НОЗЕМАТ ХЕРБ, НОЗЕМАТ ХЕРБ ПЛЮС и АСКОМАТ ХЕРБ са създадени за да подпомагат здравето на пчелите. Те съдържат екстракти само от български билки и представляват балансирани смеси от биологично активни вещества. В тях няма оцветители, ароматизатори и ГМО и са с естествен вкус. При прилагането им няма риск от нападения или от смяна на майките. Понасят се отлично от пчелите и може да се прилагат по всяко време на годината. Те не променят вкуса на меда и на пчелните продукти и няма остатъчни количества. Има отлична съвместимост между тях, а при комбинираното им прилагане се подсилва тяхното действие (синергичен ефект).

За да се развият семействата през пролетта и да се подготвят за първата паша е добре около 60 дни преди началото на пашата да се започне прилагане на ИМУНОСТАРТ ХЕРБ. Той стимулира яйценосната дейност на майката и имунната система на пчелите. Прилага се в доза 10 мл/семейство, разтворени в 100 мл захарен сироп чрез напръскване върху рамките или в 200 мл захарен сироп внесен в хранилката. Прилага се през месец март/април 4-кратно през интервал от 5-7 дни. В тези случаи количеството на пилото и на възрастните пчели се увеличава значително.
При доказана нозематоза или с цел превенция е необходимо да се използва НОЗЕМАТ ХЕРБ или НОЗЕМАТ ХЕРБ ПЛЮС. Те се прилагат в същата доза и кратности, както ИМУНОСТАРТ ХЕРБ. Още по-добри резултати се постигат при комбинираното им приложение. В тези случаи продуктите се прилагат двукратно като се редуват. Напр. започва се с НОЗЕМАТ ХЕРБ ПЛЮС, след 5-7 дни се прилага ИМУНОСТАРТ ХЕРБ, отново след 5-7 дни се прилага НОЗЕМАТ ХЕРБ ПЛЮС и т.н. Когато нозематозата протича в по-тежка форма (пълзящи и/или умрели пред кошера пчели или пчели, пълзящи по тревите пред кошера, разкрилица, слаба яйценосна дейност на майката и т.н.) продуктите се прилагат по 4 пъти, но през интервал от 3-4 дни.

При проблем със здравословния статус на пчелите през активния сезон горепосочената схема се прилага своевремено.
За подготовка на пчелите през зимата семействата следва да се третират и през м. август. Това ще сведе до минимум загубите на пчели през зимата и те ще са в добро здраве.
ПРЕПОРЪКИ:
- При съмнение за заболяване се взема проба за лабораторно изследване и се изпраща в акредитирана лаборатория.
- Ранното откриване на заболяването и предприемането на незабавни мерки е предпоставка за успех.
- След поставяне на диагноза е необходимо да се предприеме адекватно прилагане на конкретен ВМП и/или подпомагане на пчелните семейства с добавки/допълващи фуражи.
- Редовен контрол на здравословния статус на пчелите – вароатозата не е единствената причина за смъртността на пчелните семейства!
- Само чрез прилагането на интегриран (цялостен) подход в борбата с нозематозата и вароатозата по пчелите може да се намалят загубите и да се получат добри доходи от тях.
- Няма универсални схеми за третиране – те са индивидуални, специфични за конкретния пчелин и за района!
За още полезни статии от Екстракт Фарма, посетете блога ни,