Д-р Илиян Гечев, двм – експерт „Болести по пчелите и биологично сертифициране”
През м. август в повечето райони на България пашата приключва и е време да помислим как да се погрижим за здравето на пчелите си. Това е месецът, през който следва да подготвим семействата си за добро зимуване.От какви здравословни състояния са застрашени пчелите?
Обикновено здравословното състояние на пчелите свързваме само с вароатозата. Да, това е най-широко разпространеното заболяване по пчелите, което нанася значителни щети и борбата трябва да се води целогодишно. Изследванията, проведени в НАЦИОНАЛНИЯ ДИАГНОСТИЧЕН НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИ ИНСТИТУТ – София през м. март тази година по повод високата смъртност на пчелни семейства през 2020-2021 г. доказват, че вароатозата и нозематозата са най-широко разпространените заболявания по пчелите в България. В някои области на страната процентът на положителни проби за причинители на горепосочените заболявания достига 100. Тези резултати ни показват, че трябва да насочим вниманието си към методите и средствата за водене на борба срещу тези патогени и то базирани на научни доказателства.Интегрирани подходи
В борбата с вароатозата е необходимо да се приложи интегриран подход, т.е. използване на различни методи и средства през различните периоди от годината. Независимо, че заболяването е регистрирано в нашата страна преди около 4 десетилетия, използваните химически субстанции за борба с акара не доведоха до неговото унищожаване. Само чрез комбинираното използване на субстанции (химически синтезирани и натурални), включени в състава на ветеринарномедицински продукти (ВМП), чрез биологични и физикохимични методи за борба (строителна рамка, изрязване капачетата на килийките с търтеево пило, ограничаване на майката в клетка, хипертермия и т.н.) може да се снижи степента на опаразитеност до ниво, което е приемливо, а пораженията от акара са незначителни. В България по национална и по централизирана процедура към м. август 2021 г. за пчели има разрешени за употреба 17 ВМП с противопаразитно действие срещу Varroa destructor, включени в табл. 1.Правила при борбата с вароатоза:
- Периодичен контрол на степента на опаразитеност с акара чрез Вароа тестер 3 в 1, Easy Check, хартия намазана с мазнина и т.н.
- Провеждане на изследвания за резистентност на акара към активната субстанция на ВМП с Вароа тестер 3 в 1
- Третиране само с разрешени за употреба ВМП и при необходимост
- Прилагане на максималната доза на ВМП
- Отстраняване на лентите в посочения от производителя срок
- Включване в схемата за борба и на биологични и физикохимични методи за борба
- По възможност използване на ВМП с натурални субстанции
- При висока степен на опаразитеност използване на ВМП с химически синтезирани субстанции
- Едновременно третиране на семействата и в съседните пчелини
С какво да третираме вирусите по пчелите?
Наличието на вируси по пчелите е безспорно, но тук възниква въпроса: с какво да третираме?
Употребата на ВМП срещу Varroa destructor косвено намалява нивата на вирусите, но е недостатъчно, ако се прилагат самостоятелно. Ето защо трябва да въздействаме директно на вирусите чрез:- Намаляване на възпроизводството им
- Убиване на вирусите с физически средства
- Използване на натурални компоненти с изразено антивирусно действие